فیوز چیست؟

فیوز چیست

فیوز چیست؟

به طور معمول در طراحی مدار، میزان آمپر پذیری نامی یک رسانای الکتریکی محدودیت دارد و هرگز نباید جریانی بیش از حد مجاز از آن بگذرد، از وسیله ای به نام فیوز در مواردی که جریان بیش از حد مجاز است استفاده می شود.

فیوز چیست ؟

فیوز یک وسیله حفاظتی الکتریکی است که در اطراف یک نوار رسانا قرار می گیرد تا در زمان عبور جریان زیاد ذوب و مدار الکتریکی قطع شود. فیوزها همیشه به صورت سری با اجزا در مدار متصل است تا در برابر اضافه جریان، از دستگاه محافظت کند، به طوری که وقتی فیوز می سوزد (می پرد) باعث شود کل مدار باز شده و عبور جریان در اجزاء متوقف شود. اتصال فیوز در یک شاخه از مدار موازی، تأثیری در جریان هیچ یک از شاخه های دیگر مدار نخواهد داشت.

به طور معمول، قطعه نازک سیم فیوز در یک محفظه ایمنی قرار می گیرد تا در صورت باز شدن سیم با جریان بیش از حد مجاز، خطر آتش سوزی بین سیم های ذوب شده را به حداقل برساند. فیوزهای کوچک خودرو دارای روکش شفاف هستند تا ذوب شدگی و قطع اتصالات آن به راحتی قابل مشاهده باشد. اتصالات دو سر فیوزهای شیشه ای خودرو با استفاده از سیم فلزی نازک در میان محفظه آن برقرار می شود. تصویری که هر دو نوع فیوز را نشان می دهد در این جا آمده است:

فیوز چیست

فیوزهای نوع کارتریج یا فشنگی در مصارف خودرویی و صنعتی با روکش غیر شیشه ای متداول تر هستند. فیوزها معمولاً طوری طراحی شده اند که در هنگام عبور جریان نامی بیش از حد، به منظور جلوگیری از “آسیب دیدگی” دستگاه باز می شوند و به راحتی در مدار تعویض می شوند. این بدان معناست که آن ها به جای این که مستقیماً به رساناهای مدار، لحیم یا پیچ و مهره شوند، در برخی از پایه های فیوز نصب می شوند. تصویری که در زیر آورده شده است، چند فیوز کارتریج شیشه ای را در یک پایه چندتایی فیوز نشان می دهد:

فیوز چیست

فیوزها توسط گیره های فنری فلزی نگه داشته می شوند، گیره ها به طور ثابت به هادی مدار متصل می شوند. جنس اصلی پایه فیوز (یا اغلب با اصطلاح بلوک فیوز) به عنوان عایق مناسبی انتخاب شده است.

نوع دیگری از پایه فیوزهای فشنگی یا کارتریج معمولاً در نصب پانل های کنترل تجهیزات استفاده می شود و به گونه ای طراحی شده است که تمام نقاط کانتاکت های الکتریکی آن دور از تماس انسان است. بر خلاف بلوک فیوز که تمام گیره های فلزی به طور آشکار در معرض دید قرار دارند، در این نوع پایه فیوز به طور کامل در یک محفظه عایق کاملا بسته قرار گرفته است:

فیوز چیست

متداول ترین وسیله ای که امروزه برای محافظت از اضافه جریان در مدارهای جریان زیاد استفاده می شود بریکر یا مدارشکن است.

0 0 رای
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
2 کامنت
قدیمی ترین
جدیدترین رای بیشتر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات