خازن Capacitor چیست؟

خازن Capacitor چیست

خازن Capacitor چیست؟

خازن Capacitor چیست

خازن (به انگلیسی Capacitor) یک قطعه الکتریکی با دو هادی منفعل است که برای ذخیره ی انرژی به صورت الکترواستاتیکی در میدان الکتریکی استفاده می شود. به عبارت ساده تر، این دستگاه می تواند انرژی را در قالب اختلاف پتانسیل الکتریکی بین دو صفحه ی خود ذخیره کند. خازن می تواند در زمان تغییر ناگهانی ولتاژ در مدار، از خود مقاومت بروز دهد.

انواع و اشکال خازن بسیار متفاوت است، اما همه ی آنها شامل دو کنداکتور (صفحه) هستند که توسط یک دی الکتریت مثل عایق از هم جدا شده اند.

کنداکتورها می توانند غشاء نازکی از فلز روی، نقره یا فویل آلومینیوم باشند. دی الکتریک “غیر رسانا” برای افزایش ظرفیت شارژ خازن عمل می کند. یک دی الکتریک می تواند شیشه، سرامیک، غشای پلاستیکی، هوا، کاغذ، میکا و … باشد. خازن ها به طور گسترده ای به عنوان بخشی از مدارهای الکتریکی در بسیاری از دستگاه های الکتریکی رایج استفاده می شوند. خازن برخلاف مقاومت، انرژی را از بین نمی برد. در عوض، یک خازن انرژی را به شکل یک میدان الکترواستاتیک بین صفحات خود ذخیره می کند.

وقتی اختلاف پتانسیل بین هادی ها (کنداکتورها) وجود دارد (برای نمونه، هنگامی که خازن روی باتری متصل است)، یک میدان الکتریکی در سراسر دی الکتریک گسترده و باعث می شود بار مثبت (+ Q) در یک صفحه و بار منفی (-Q) در صفحه ی دیگر جمع شود. اگر باتری برای مدت زمان کافی به یک خازن متصل شده باشد، هیچ جریانی نمی تواند از طریق خازن عبور کند. با این وجود، اگر ولتاژ شتاب دهنده یا متناوب در سرتاسر خازن اعمال شود ، جابجایی می تواند جریان یابد.

خازن Capacitor چیست

خازن Capacitor چیست

ظرفیت خازن چیست؟

یک خازن ایده آل با یک مقدار ثابت واحد برای ظرفیت آن مشخص می شود. ظرفیت به عنوان نسبت بار الکتریکی (Q) در هر هادی به اختلاف پتانسیل (V) بین آنها بیان می شود. به عبارت ساده تر، نسبت بار ذخیره شده در خازن به اختلاف پتانسیل دو سر خازن را ظرفیت خازن می گویند. یکای استاندارد خازن فاراد (F) است که برابر با یک کولن در ولت است (1 C / V).

رنج فعلی خازن های موجود مقدارهای میکروفاراد، نانوفاراد و پیکو فاراد هستند.

وقتی جدایی باریک تری بین هادی ها وجود داشته باشد و سطح هادی ها بزرگتر باشد، ظرفیت خازن نیز بیشتر می شود. در عمل، دی الکتریک بین صفحات مقدار کمی جریان نشتی را عبور می دهد و همچنین دارای یک حد مقاومت میدان الکتریکی است که به ولتاژ شکست معروف است.

در مدارهای الکترونیکی از خازن ها برای جلوگیری از جریان مستقیم و در عین حال عبور جریان متناوب استفاده می شود. در شبکه های فیلتر آنالوگ، خروجی منابع تغذیه را صاف می کنند. در مدارهای تشدید کننده رادیوها را با فرکانس های خاص تنظیم می کنند. در سیستم های انتقال قدرت الکتریکی آنها ولتاژ و جریان برق را تثبیت می کنند.

انواع خازن چیست؟

مشهورترین مدل های خازن شامل عدسی، سرامیکی، الکترولیتی (از جنس آلومنیوم یا تانتالیوم)، خازن ورقه ای (کاغذی و پلاستیکی)، روغنی و گازی، میکا و خازن های متغیر هستند.

برای مشاهده محصولات فروشگاه اینترنتی مگنت الکترونیک در حوزه خازن، می توانید بر روی دسته بندی های زیر کلیک کنید تا تمامی محصولات خازن ها را مشاهده نمایید:

منبع: learn.adafruit.com

ترجمه: سئو پارسی

0 0 رای
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
1 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین رای بیشتر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات